+ přihlášení   + nová registrace   + zapomenuté heslo
neconazub.cz >

Info

Jak vzniká zubní kaz a jak mu předejít

24.9.2009


Prevence zubního kazu

Bakterie způsobující zubní kaz tvoří zubní povlak, tzv. plak, který se usazuje na zubech, speciálně při okraji dásně a v mezizubních prostorech. Po vyčištění zubů se na jejich povrchu vytvoří ochranná vrstva, kterou však brzy poté začnou osídlovat mikroorganisym dutiny ústní. Není-li zubní povlak denně všude důkladně odstraňován, napadá zubní sklovinu.

Při normálním stavu dochází opět k zpětné mineralizaci zubů zejména působením slin. Nicméně, čím déle zůstávají zbytky potravy v ústech, tím silnější je působení bakterií a začnou se tvořit křídově bílé skvrny – první příznaky zubního kazu. Bez protiopatření může v zubu rychle vzniknout kaz.

Zvýšené riziko vzniku zubního kazu je především u nositelů ortodontických aparátků, částečných protéz nebo snímatelných můstků, které jsou náročné na čištění a udržování hygieny.

Předpokladem zdravých zubů je dobrá a pravidelná ústní hygiena. Patří k ní čistění zubů alespoň dvakrát denně po jídle zubní pastou obsahující fluorid a večerní důkladné čistění mezizubních prostorů.

Důležitým doplňkem je ústní voda obsahující fluorid, která poskytuje další ochranu pro místa, kam zubní kartáček nedosáhne, např. u pacientů s ortodontickými aparáty, můstky a částečnými protézami.

Nezapomínejte však ani na pravidelné preventivní prohlídky u svého stomatologa alespoň 2x ročně.

 

Zpět na info

ODBĚR NOVINEK

Chci být informován
e-mailem o slevách a novinkách

INFO BOX

Jak vzniká zubní kaz a jak mu předejít

Bakterie způsobující zubní kaz tvoří zubní povlak, tzv. plak, který se usazuje na zubech, speciálně při okraji dásně a v mezizubních prostorech.
celý článek ...


Halitóza, čili špatný dech

Pokud jste někdy jednali s někým, komu bylo silně cítit z úst, víte, jaký může mít tento zdánlivě banální problém na dopad celého jednání.
celý článek ...