+ přihlášení   + nová registrace   + zapomenuté heslo
neconazub.cz >

Info

Halitóza, čili špatný dech

24.9.2009

Pokud jste někdy jednali s někým, komu bylo silně cítit z úst, víte, jaký může mít tento zdánlivě banální problém na dopad celého jednání. V mnoha případech může být příčina v životním stylu, kdy v denním shonu rychle něco sníme, v průběhu dne se dopujeme kávou, také některá jídla obsahující česnek nebo zelí, která obsahují sloučeniny síry.

Dalšími příčinami, vyvolávyjící špatný dech může být:

  • sucho v ústech (xerostomie)
  • nadbytek hlenu v hrdle
  • dieta bohatá na proteiny (mléčné výrobky, červené maso, fazole, atd.)
  • kouření a alkohol
  • některé léky způsobující sucho v ústech jako vedlejší efekt
  • hormonální změny a cukrovka
  • cukry a nápoje s vyšším pH (kyselostí) jako je káva (kofeinová i bez kofeinu), rajčatové a citrusové džusy (čaj je v tomto případě v pořádku)

V neposlední řadě může být příčinou i špatná hygiena ústní dutiny, v níž běžně přežívá celá řada bakterií živících se zbytky potravy a mimo jiné produkujících sloučeniny síry.

Bakterie přežívají hlavně tam, kam se hůře dostává, tedy v mezizubních prostorech, hlubších štěrbinách jazyka, pod vrstvou plaku nebo v zadní třetině jazyka, která je hůře omyvatelná slinami. V tomto případě musí „nastoupit“ důkladná ústní hygiena, kde k minimu 2x denně vyčistit zuby zubním kartáčkem, musí nutně přibýt péče mezizubní prostory v podobě mezizubního kartáčku či dentální niti nebo kombinace obou. Dále je dnes už běžné, a pro svěží dech nezbytné, dokonalé pravidelné odstraňování povlaku z jazyka pomocí tzv. škrabek na jazyk. Doplňkem k těmto čistícím technikám může být bezalkoholová ústní voda, která zabraňuje tvorbě zubního plaku.
Pokud je domácí péče o dutinu ústní správná a pravidelná, zbytky jídla jsou odstraněny a jazyk je bez povlaku, na zubech tím pádem neulpívá zubní plak, čímž bakterie nemají vhodné podmínky k životu, a proto nevylučují prchavé sirné sloučeniny způsobující nežádoucí odér.  Je to tak snadné!

 

Zpět na info

ODBĚR NOVINEK

Chci být informován
e-mailem o slevách a novinkách

INFO BOX

Jak vzniká zubní kaz a jak mu předejít

Bakterie způsobující zubní kaz tvoří zubní povlak, tzv. plak, který se usazuje na zubech, speciálně při okraji dásně a v mezizubních prostorech.
celý článek ...


Halitóza, čili špatný dech

Pokud jste někdy jednali s někým, komu bylo silně cítit z úst, víte, jaký může mít tento zdánlivě banální problém na dopad celého jednání.
celý článek ...